Září 2008

3. místo na Poháru Sokolů 2008

27. září 2008 v 18:37 | NG Gonz |  Turnaje

Jelimanské snění

Velký a přetěžký úkol měl před sebou srdcařský mančaft Jelimanů. Obhájit titul na dalším ročníku Poháru Sokolů. To co se čekalo se také potvrdilo. Lehký vývar z minulého roku, nahradila špička amatérských fotbalistů. V některých týmech se dokonce spekulovalo o překročení pravidel, to však už nikdo nepotvrdí. Spřátelené týmy Jelimani, Srbská, Olaští Romové a Velká neznámá se tak pustili do bojů v zákl. skupině.

S jistotou do osmifinále

Do skupiny D jsme dostali neznámý tým Predators a klub Brno 1913, se kterým jsme měli tu čest v semifinále minulého ročníku. Tehdy jsme ho však s přehledem deklasovali 4:0 a tak jsme do zápolení v zákl. skupinách kráčeli s čistou hlavou. Mikuláš Nozar na poslední chvíli onemocněl, a tak jsme nastupovali s jedním hráčem na střídání. V tomto utkání jsme soupeře k ničemu výraznému nepustili, a po dvou rychlých brankách jsme dokontrolovali skóre až do závěrečného hvizdu. V zápase druhém Brno 1913 kladlo očekáváný odpor a vítězství 1:0 se povedlo zhatit až mě, když jsem si chráničem srazil míč do brány.

O klec

V osmifinále jsme přivítali do týmu Pikyho, který měl nahradit Mikuláše Nozara. Nahradil ho víc než dobře, a mohl hrát jak v útoku tak v obraně. To se ukázalo v měření sil s partou bělochů - Olašskými Romy. Přiznám se, že už v tomto zápase jsem měl obrovské problémy s fyzičkou. Doporučuji nikdy nekombinovat "vrcholové" sportovní výkony s užíváním antibiotik, vaše srdce potom jede snad na trojnásobný výkon. Sympatické Olachy jsme sice porazili 2:1, měli jsme však namále, tým který snad nemá pud sebezáchovy a jede od zápasu k zápasu se nevzdával, a v posledních minutách nám to v obraně pěkně hořelo. Dvoubrankové vedení jsme však už nepustili, a nechali si dát pouze kontaktní gól, proto jsme se mohli těšit na náš jediný zápas v oblíbené "kleci".

Útoční Vídeňáci selhali až při penaltách

Tým tvořen dvěma šplímachry ze Sparty Brno, a třemi doplňujícími defenzivními pilíři na kleci stejně jako Jelimani profitoval, hra měla spád a přelévala se ze strany na stranu. Vídeňka doplatila na slabou obranu, nicméně nutno podotknout, že nedala kůži lacino. Skóre otevřel nekompromisní ranou k tyči svým prvním zářezem Gonz, Vídeňce se však podařilo vyrovnat. Do druhého poločasu jsme nastupovali s jasným cílem, strhnout vítězství na svou stranu, a nedosputit penaltovou loterii. Z rychlého fotbalu se nakonec vyvinul výhoz Pavla Merty na Tonyho Beránka, který míč ťuknul za záda Vídeňáka. Poté však Pavel Merta ukázal, proč má v Jelimanech výsadní postavení a dvakrát vymazal v gólovce Surynka. Poté se však jeho spoluhráč z bezprostřední blízkosti nemýlil a zápas tak dospěl k penaltám. Tři série měly rozhodnout o prvním semifinalistovi. Poprvé si vzal míč Gonz a před očima se mu míhaly jasné obrázky. Penaltová blamáž dva roky zpátky proti Bigy Teamu, která Jelimany stála možná i prvenství. Právě proto však Gonz chtěl tuto neplechu odčinit, a se smrtí v očích skoroval.
Pavel Merta další penaltu ještě nechytil, tůdíž se tíha okamžiku přesunula na Kubu Hediju. Ten si vybral stejné místo jako Gonz, a i když se mu kolena klepaly, uspěl. Poté se smrt v očích promítla také Pavlovi, a výběr strany se vyplatil. Tvrdou ránu od rakušáka zkrotil v koši, a Tony Beránek tak měl jasno - rozhodnout. Přišel, postavil míč, a ledabyle ho poslal k pravé tyči a tak se Jelimani po těžkém boji mohli radovat z postupu.

Slachova odveta

Slavoj Bigy, potažmo Bigy team pak testoval naše schopnosti v semifinále. Po všech směrech vyrovnané střetnutí spělo k remíze, v prvním poločase se toho totiž moc nestalo. Až na začátku druhého se za obranu dostal Beránek, gólmana však nepřelstil. O minutu později se do úniku dostal Slach a u míče byl dříve než Merta, zakončení pak už bylo jen stvrzením vedení Slavoje 1:0. V té chvíli nám zbývalo zhruba 5 minut do vyrovnání. Mertův centr hlavou Gonz umístil pouze do boční sitě, a v závěrečném tlaku jsme stříleli spíše zbůhdarma. Do finále tak postoupil slavoj.

Bronzová exhibice

V souboji o poslední kovy které na nás zbyly, se nám postavili spřátelený tým "Velká neznámá". Ta se do boje o medaile dostala poměrně náhodou, úspěch jsme jim však přáli, a někdy je těžké se poprat i s lehkým losem. V zápase šlo sice o bronz, Velká neznámá se však už předem smířila s našimi kvalitami, a nechali nás dělat co se nám zlíbilo, takže se z baga před jejich bránou nakonec urodilo snad osmibrankové vítězství, které korigovali dvěma brankami po Mertových výletech na hrot.

Slovo Jelimana

Comeback BigyTeamu se nakonec nekonal, Slavoj podlehl po penaltách týmu Simply Clever. K našemu výkonu můžu říct, že jsme odehráli dobrý turnaj, na to že jsme se zase rok neviděli, možná nám trošku uškodily změny v sestavě, v půlce turnaje musel odejít Honza Hedija, zase však byl Tony Beránek velká posila stejně jako Piky. Ukázalo se, že nám nevyhovuje pomalé tempo a velké hřiště kde hra neodsýpá tak jako v kleci. Já osobně nesnáším futsalový míč, protože se s ním nedá pořádně vystřelit, ale nerad bych se vymlouval na podobné okolnosti. Gratuluji vítězům a snad na kopci potkáme i příští rok. S pozdravem Gonz

Preview: Pohár Sokolů 2008

23. září 2008 v 19:43 | NG Gonz |  Turnaje
Je to tady. Fundamentalisté z trosek Srbské FC - Jelimani Brno, se po roce znovu spojují, aby se pokusili obhájit další ročník Poháru Sokolů.
Sám Pavel Merta, v minulosti prohlásil, že jeho cílem ve fotbalové kariéře, je na první pohled matoucí, na druhý pohled však pochopitelný skalp. Minimálně trojnásobné vítězství v řadě za sebou na Sokol Cupu. To se v dlouholeté historii tohoto srdcařského šampionátu povedlo zatím pouze Karlovi.
Na tom se v posledních letech podepsal věk a aktuální forma, a již nepředvádí takové výsledky jako v dobách archaických.
Daleko větší hrozbou bude reinkarnovaný tým značky Bigy Team, u kterého není doposud jisté, jestli na turnaji bude startovat. Pravděpodobně ho však uvidíme ve změněné sestavě, protože podle posledních propočtů jsou to bradkáči a do stovky se nevlezou. Hlavním tahounem tohoto týmu bude Tomáš Slach, míčový kouzelník z přilehlého gymnázia.
Tím pravým ořechovým a zápasem s příchutí potu a krve však s největší pravděpodobností bude klub Srbská FC, vedená Davidem Sedlákem. Ten k sobě přivzal své nohsledy a hlavně špílmachra Matěje Sedláčka, který co se týče individuálních schopností, pravděpodobně v sobotu nebude mít konkurenci. Tvrzení naší redakce, že právě on může být mužem, který po roce srazí Jelimany do kolen kapitán Jelimanů Jan Nečas slovy: "hovno, vole!", rázně odmítl.
I majitel a slavný bafuňář Jelimanů, který na poháru není žádnou hlavní postavou, avšak muž, který podle spekulací "tahá za provázky", Jan Václavíček, uvedl: Tento zápas bude určitě ozdobou poháru, ale mám strach o hráče, protože znamy magnát David "Sedlo" Sedlák vypsal prémie a je znám nadutostí svou, a své peněženky, nicméně si myslím že zvítězí fotbal a především lepši mužstvo, což jsou jednoznačně ostřílení Jelimani.
Sázkové kanceláře letos také vypsaly černého koně, jímž pro tuto sezonu bude nečekaně mužstvo Velká neznámá, složená z torza týmu FC Dru.tě.va, odkud po blamáži z minulého ročníku odstoupil právě David Sedlák a založil si vlastní mančaft protože už prý "není vadný". Branku bude hájit hvězda Ivo Tureček, v současnosti oblékající dres Bookmakers Brno. Hlavoun týmu Daniel Svoboda přiznal, že z ostrého tria by pro něj byl nejpřijatelnějším soupeřem byli Jelimani, protože je to nejprestižnejší klub, který kdy pobíhal po umělých pažitech na Barvičové. Zároveň však vyslovil přání, že to by ale musely ze skupiny postupovat dva týmy. Svobodova sestava má doteď dvě mezery, jistí jsou Komárci a Beng, Svoboda a avizovaný Tureček. Po dvou nepovedených letech má Svoboda se smrtí v očích jasno - postup se skupiny!
Zajímavé bude sledovat, jak se s pohárem popasuje mančaft z Bratislavské - Olaští Romové, známí svým citem pro stěstí. V roce 2006 famózně prošli až do semifinále, aniž by vstřelili branku. Kdyby jich nastříleli deset - dobrý - ale, postoupit s nulou na soupeřově kontě přes 6 týmů - to už chce mít nakloněno hodně fotbalových Bohů. Známý fotbalový glosátor Martin Tomašov, podle svého dynamitu v noze přezdívaný BENG, se nechal slyšet: "Tak opravdu netuším v jaké kuchařce hledali, ale svedl bych to na šťastnej den pro celej tým. Ovšem ve společnosti kolují i informace, že celej tým během turnaje odcházel mimo dění turnaje, tak je možné, že si počkali na soupeře a někde za rohem je zbřinkali. Myslím, že letos se něco podobného opakovat už nebude."
Jelimani - tým který snad není týmem, ale pouze jedním hráčem, bude i pro tentokrát považován za favorita. V letošní sezoně, se však nebude s největší pravděpodobnosti jednat o spanilou jízdu z předchozího klání, ale v bitvu na život a na smrt. Tým bude slepen dalším srdcařem, a to Adamem Grůzou, který sice už drahnou dobu nekopl do balonu, ale zato stál u zrodu Jelimanů, a už jen to v sobě má určitou mystiku. Jinak sem můžeme těšit na starou skvadru. Tetys, Kýbl, Hadji, Tom z Rapuťákova, a Mikyn the Míchač. S velkým otazníkem zůstává start kapitána Jana Nečase, který 5 dní před turnajem klasicky chytl bacil. Prý však teď získal dostatek času na šolíchání s magnetickou tabulí, a vymýšlí plány, jak přechcat ta nejvetší jména a mančafty. V zákulisí je však šeptanda, že Nečas má podobné falešné zprávy v lásce, a chce jimi jen znervóznět soupeře, či je ukolébat. Sám se ale s jistotou v hlase k sobotnímu dni D vyjádřil: Kdybych tam měl nechat život, pudu tam a rozhodnu to."