Září 2012

Preview: Pohár Sokolů 2012 aneb Honba za Svatým Karlem.

19. září 2012 v 18:01 | Gonzo |  Turnaje
V sobotu 6. října se vrátíme. Kam? Na BiGýčko. Proč? Jsou tam Sokoli. Co jsou to Sokoli? Sokoli jsou to, kde to všechno začalo a kde to letos všechno skončí. Toto sme my. Potomci Jelimanů, absolventi Ádíčkova učení, Veridis Quo.

Tak jako vždy, i letos se s ubývajícím časem budou Jelimanům před očima míhat zašedlé obrázky věcí minulých. Těm nejstarším z nich, Mertovi a Nečasovi se v paměti promítne dlouhých sedm let a sedm ročníků, každý něčím odlišný.

Těm, co to štěstí nemají, se pokusím ony obrázky co nejpodrobněji popsat.


V září, léta páně 2005, vtrhne máti ke mně do cimry. "Jeňo! Ádíček volá!" Adíček, známý telefonista, na mě vyrukoval s nějakým Pohárem Sokolů. Tehdá byla každej turnaj pro mě jasná volba a tak jsem nadšeně souhlasil. Nevědíc o moc fotbalistech, soupisku jsme lepili šestadvacetiletým Hynkem Gajou. (Při pomyšlení, že mě od tehdejšího Hynka Gaji dnes dělí už jen tři járy, mi vstává pleš hrůzou.) Zakladatelé Jelimanů tak byli - MERTA, GRŮZA, NEČAS, GAJA, HEDIJA JAK., HEDIJA JAN, SLEZÁK. Po sympatickém útočném výkonu jsme narazili na Karla, jenž nás ve čtvtfinále vyřadil. O Karlech ale až později.

O rok později jsme chtěli zúročit zkušenosti a urvat medaili, poroučeli jsme se ale už v základní skupině po penaltovém rozstřelu s týmem Slacha.

Velké momenty Jelimanů přišly v 8. ročníku, kdy jsme se poprvé a na dlouhou dobu naposledy opili z Rychlých Špuntů. Za zmínku stojí penaltový rozstřel proti Vídeňce, kde Merta fundamentálním savem podělal Surynka, kterej dnes kope ligu za Žižkov.


V roce 2008 se vrátil Tomáš Slach a z brejků nemilosrdně trestal každou naši chybu. Brali jsme bronz.

V říjnu léta páně 2009 jsem mančaft musel lepit nebývalým stylem. Do brány se postavil šedesátiletý Štrof, také mezinárodní posila ze Sudánu Badri už nebyl nejmladší. Problémy jsme měli už ve skupině, nakonec se nám nepochopitelně nepodařilo zdolat Olašské Romy a končili jsme už v e čtvrtfinále.

2010? Spanilá jízda do semifinále, a úpadek sil proti Kubíčkovi, tehdejším gólmanovi Tanga.


A poslední ročník nebudu připomínat. Březinův ušmudlaný vyrovnávací gól čtyři vteřiny před koncem normální hrací doby nám ho vryl do paměti víc než dost.

Nyni už se můžeme přesunout do kuchyně. Manažer a nestor turnaje Jan Nečas, totiž právě vytáhl z trouby právě upečenou soupisku:

JAN NEČAS - 23 LET - Těžko byste na Poháru hledali někoho s více starty. Nečas si letos připíše už osmý. Nestárnoucí legenda, která během dlouholeté historie prošla několika transformacemi, od neskutečného paliče, po míchače všech stylů, až po dnešní stav - univerzální libero s haldou zkušeností z malé kopané, které mu každoročně pomáhají k dirigování celého hracího pole.

PAVEL MERTA - 21 LET - I když si Pavel připisuje "teprve" sedmý start, patří k zakladatelům Jelimanů/Veridis Quo, a na jeho hře to je znát. Dlouhé roky brázdil své vápno jako výtečný brankář, jemuž nepochopitelně až dodnes unikla cena pro nejlepšího strážce svatyně, aby se v posledním hraném ročníku vzepnul do role obránce a v kádru znovu patřil mezi opory. Mezi jeho největší momenty patří chycená penalta Martinu Surynkovi, nebo když si za rozhodnutého stavu hodil špacír mezi dva borce a jeho zlatý podnos znamenal v konečném součtu vyrovnání.

DANIEL SVOBODA - 22 LET - Bylo tomu několikrát, co dostával nabídku hrát za Jelimany, potažmo Crescendolls, potažmo Veridis Quo. Dan pokaždé s díky odmítl. Možná cítí důležitost letošního ročníku a hodnotu potu o který se hraje. Dan svými dlouhými údy dokáže jistit mnohé, nebojí se i hrát nohou, tudíž se hodí do powerplay.

JIŘÍ BŘEZINA - 20 LET - Z původní záplaty za Fazora s Vaškem se stala útočná hrozba pro každého brankáře na Sokolech. Zejména na větším hřišti odehrál Jiří zápasy, nad kterými při znalostech jeho fotbalové průpravy zůstává doslova rozum stát. Krom toho dokáže rozhodnuté momenty pořádně dramatizovat.

JOSEF KARÁSEK - 20 LET - Také záplata minulého ročníku, který se zaskvěl výbornou technikou a svědomitým plněním obraných úkolů

PEPA GRŮZA - 14 LET - Těžko vybrat do 14ti let lépe, než Pepu. Bratr zakladatele Jelimanů má v sobě Ádíčkovskou krev, která může být jazýčkem na vahách dnešních sokolů.

Vyjímečnost. To je to slovo, které obroste letošní Sokoly. Jan Nečas a Pavel Merta mají totiž možnost jako první živí tvorové v historii tohoto vesmíru pozvednout pohár pro vítěze a nacpat se dortou potřetí v jeho třináctileté historii. Zároveň je tu další rekord, sice ne k překonání, ale minimálně k vyrovnání. KAREL BRNO. Prastarý, mýty opředený celek, kterému se v začátcích turnaje dvakrát po sobě podařilo stanout na nejvyšší z beden. Po Karlech byste na v posledních letech už pátrali marně. Možná jsou mrtví, jejich dvouletá triumfální nadvláda však nestárne. Nynější Sokol je asi odlišný od toho tehdejšího. I proto bude vyrovnat Karla tak těžké. Protože když to nezvládneme letos, zestárneme my a už se nám to nikdy nepovede. Čas běží. Tak ukaž co tam máš.